Mediálna manipulácia

Mediálna manipulácia

Publikované 30.03.2018 v 10:24 v kategórii Škola, prečítané: 20x

Kauza utečenci, rasizmus, násile
Americký románopisec Arnold Enoch Bennet raz povedal, že „novinári hovoria určitú vec, o ktorej vedia, že je nepravdivá, v nádeji, že keď ju budú dosť dlho tvrdiť, stane sa pravdivou.“
Toto je veta, ktorá hýbe dnešnou dobou. Manipulácia prišla až do bodu, kedy človek nevie odhaliť čo je a čo nie je pravda. Je smutné, že dnes sa ľudia nedočkajú pravdy. Momentálna doba je znakom, kedy média, novinári, politici chrlia informácie, domnienky, ktorými sa snažia ľudí ovplyvniť, vnucujú názory, či predsudky.

Vyzerá to tak, že novinári sú podplácaní. Ale prečo sa boja hovoriť pravdu? Sú natoľko sebeckí, že sa naozaj o pravdu podeliť nechcú, alebo sa boja o svoje životy. Aspoň, že existujú investigatívni novinári, ktorí riskujú, ale chcú ľuďom povedať to, čo sa naozaj deje.

Častokrát počúvam od známych, že už ani nepozerajú televíziu, resp. správy, pretože, práve tam je množstvo negativity a zavádzania. Vďaka Bohu, že sú natoľko múdri, že si vyberú, uveria len svojím domnienkam a nenechajú sa ovplyvňovať. Ani sa im nečudujem, že televíziu už nepozerajú, pretože správy sa vždy začínajú nehodami, špinavou politikou, katastrofami alebo bulvárom. Veď vo svete a deje aj mnoho dobrého, prečo neinformovať aj o tom. Ale, čo takí dôchodcovia? Sú natoľko naivní, že hneď uveria, odsúdia. Škoda, že nepoznajú pozadie a všetku pravdu, ktorú si mladí ľudia vedia, naopak, vyhľadať a spojiť si súvislosti.

Vrátim sa k vážnym témam. Príkladom pre manipuláciu je téma utečenci a rasová diskriminácia. 


Maďarská kameramanka podľa novinárov potkla utečenca s dieťaťom, ktorí následne spadli na zem.Dlho sa tvrdilo a očierňovalo jej meno, pretože ho údajne potkla. Po čase sa zas ukázalo, že sa utečenec potkol o kameň. Čo je pravda? Jasné zavádzanie médií. Avšak stále je dostupný iba jeden záber, kde tento incident nie je jasne vidieť. Táto kauza ho aspoň zachránila, pretože bol futbalový tréner a vďaka tomuto skutku dostal pracovnú ponuku ako tréner futbalovej školy v Španielsku.

Ďalšia kauza bola, že očividne kopala do utečencov. Taktiež nie je doteraz známe, či je to pravda, alebo nie. Jej výpoveď bola, že sa zľakla, keď utečenci prerazili policajnú stenu. Chápem, že sa bála a snažila sa obrániť. Avšak utečencov vôbec nezajímala, obišli ju. Len ona cítila nejakú potrebu sa brániť, pretože sa cítila ohrozená, začala ich kopať. Takéto správanie nie je v poriadku a vidno v ňom znaky rasizmu. Bola označovaná ako rasistka.„Nie som bezcitná rasistická kameramanka, ktorá kope do detí. Nezaslúžim si politický hon na čarodejnice, očierňovanie ani početné vyhrážky zabitím,“ uviedla Lászlóová. Každopádne, súdila sa a dostala za svoj skutok výpoveď.

Ďalším príkladom je bitie utečencov francúzskymi policajtmi. Televízie odvysielali záznam, amatérske video, kde jasne vidieť ako ich bijú hlava-nehlava, pretože ich našli v kamióne pri úteku. Tu je jasné zavádzanie a to tým, že pravda je úplne iná. Tou je, že utečenci kradli tovar. Video sa odvysielalo zostrihané, čo sa bežne v médiách robí. Práve preto nie je jasné určiť, čo sa naozaj stalo. Samozrejme zas tu vidno prvky rasizmu. Polícia by sa mala ovládať v krízových situáciách. Cieľom bolo, aby utečenci neostali v krajine, ale dá sa to aj bez prvkov agresie a rasizmu.


Toto boli témy zo sveta. U nás na Slovensku sa stretávame s rasizmom pri Rómoch. Napríklad hnutie skinhead. Sú to prevažne mladí chlapci, ktorí presadzujú násilie, fašizmus a odsudzujú kohokoľvek, kto je inej farby pleti, a to iba (ako oni hovoria) „za nastolením poriadku“ v krajine. Prostredníctvom hudby, symbolov presadzujú len „bielu rasu“ a páchajú zlo na Rómoch, utečencoch, černochoch aj homosexuáloch, a každom nejakým spôsobom odlišnom. Mediálne manipulujú a navádzajú iných bezbranných chlapcov, aby sa k nim pridali.

Téma rasizmu a mediálnej manipulácie je veľmi závažná. Či už to začína rozprávaním rasistických vtipov, diskrimináciou na verejnom priestranstve alebo bitím. Pokračuje zostrihaným výpoveďami osôb alebo videí, aby média mohli vštepovať svoje názory a ovplyvňovať. V dnešnej dobe sa médiám veriť nedá, nedalo sa im veriť ani v minulosti, ale dnes je mediálna manipulácia ešte horšia. Je mediálna vojna. Našťastie máme slobodné médium, internet, kde môžeme hľadať potrebe informácie a urobiť si svoj názor.


https://www.youtube.com/watch?v=_4mCSwQOCWs&t=1s